STRONA STARTOWA

5 prostych kroków do korzystania
z paliwa gazowego

Upoważnienie PGNiG do działania w zakresie przyłączenia do sieci gazowej.

Działanie PGNiG Obrót Detaliczny w procesie przyłączenia do sieci gazowej z upoważnienia Klienta ma na celu ułatwienie jego przeprowadzenia oraz udzielenie klientowi wsparcia przy wypełnianiu, przekazywaniu i odbieraniu dokumentów od operatora systemu dystrybucyjnego.

Określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej

  1. Wypełnij wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej – dostępny w najbliższym BOK
  2. Podpisany wniosek złóż u Konsultanta w Biurze Obsługi Klienta.

W składanym wniosku możesz wskazać preferowany moment zawarcia umowy o przyłączenie do sieci gazowej.

Na zawarcie umowy masz 2 lata, tyle ważne są warunki przyłączenia do sieci gazowej. Jeśli we wniosku o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej wskazałeś zawarcie umowy o przyłączenie w terminie późniejszym to wypełnij i złóż wniosek u Konsultanta w Biurze Obsługi Klienta. Możesz to także zrobić korespondencyjnie. Na podstawie wniosku o określenie warunków przyłączania do sieci operator systemu dystrybucyjnego przygotowuje projekt umowy o przyłączenie do sieci gazowej.

Umowa o przyłączenie do sieci gazowej określa m.in.:

  • nakłady na przyłączenie
  • wysokość opłaty przyłączeniowej
  • obowiązki strony umowy
  • termin realizacji inwestycji.

Podpisanie umowy gwarantuje niezwłoczne uruchomienie dostarczania paliwa gazowego zaraz po zakończeniu realizacji inwestycji przyłączenia do sieci gazowej i po zakończeniu budowy instalacji gazowej. Umowę tą zawierasz z PGNiG Obrót Detaliczny sp. z o.o.

Umowę możesz podpisać u Konsultanta w Biurze Obsługi Klienta lub za pośrednictwem eBOK albo mBOK. Umowa obowiązywać będzie od momentu jej podpisania, zaś dostarczanie paliwa gazowego i wyliczanie za nie opłat będzie następowało z dniem zainstalowania układu pomiarowego.

Na tym etapie Operator systemu dystrybucyjnego przystępuje do realizacji procesu przyłączenia do sieci gazowej zgodnie z wcześniej zawartą umową o przyłączenie do sieci gazowej.

Teraz wykonaj następujące prace:

  • przygotuj miejsce do zamontowania kurka głównego
  • wybuduj instalację gazową
  • zainstaluj odbiorniki gazowe (kuchenkę gazową, gazowy podgrzewacz wody, kocioł gazowy).

PAMIĘTAJ !!!

Do budowy instalacji gazowej i zamontowania odbiorników gazowych musisz uzyskać decyzję o pozwoleniu na budowę wydaną przez lokalny organ administracji publicznej. Wykonanie instalacji gazowej może się rozpocząć po otrzymaniu decyzji o pozwoleniu na budowę i trwać jednocześnie z procesem realizacji przyłączenia do sieci gazowej.

    Warunkiem uruchomienia dostarczania paliwa gazowego jest dostarczenie Zgłoszenia właściciela/zarządcy budynku gotowości instalacji gazowej do napełnienia paliwem gazowym

    Podpisany wniosek zgłoszenia gotowości instalacji gazowej do napełnienia paliwem gazowym złóż u Konsultanta w Biurze Obsługi Klienta

Po dostarczeniu tego dokumentu następuje:

  1. montaż układu pomiarowego (gazomierza)
  2. napełnienie instalacji gazowej paliwem gazowym
  3. uruchomienie dostarczania paliwa gazowego

Od tego momentu możesz korzystać z paliwa gazowego zgodnie z zawartą z PGNiG Obrót Detaliczny umową!